Freegr.gr Forum

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Freegr.gr Forum

Ειδήσεις τεχνολογίας, ρεπορτάζ, σχόλια, παρουσιάσεις, gadgets, κινητά, συσκευές και χρήσιμοι οδηγοί.

Λέξεις Κλειδιά

Μάρτιος 2024

ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates

free forum

Οι κορυφαίοι χρήστες σε επισήμανση

Κανένας
Αυξάνονται οι δαπάνες σε έρευνα και ανάπτυξη - Ο «χάρτης» του R&D στην Ελλάδα

Τετ Αυγ 16, 2023 1:41 am από 21century

Όλο και περισσότερα κεφάλαια κατευθύνονται στον τομέα Έρευνας και Ανάπτυξης, τομέας-κλειδί για την καινοτομία, με την χώρα μας να καταγράφει τον 2ο μεγαλύτερο ρυθμό αύξησης των κρατικών δαπανών για R&D στην Ευρωπαϊκή …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Ο φωτισμός της Αθήνας περνά στον 21ο αιώνα

Τετ Νοε 09, 2022 4:28 am από 21century

Τα νέα φωτιστικά υψηλής ενεργειακής απόδοσης τύπου LED, τα οποία αντικαθιστούν μετά από δεκαετίες τα παλιάς τεχνολογίας και ενεργοβόρα φωτιστικά, παρουσίασε σήμερα ο Δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης, κατά τη …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Απλούστερη η διαδικασία απόκτησης ψηφιακής υπογραφής

Τρι Ιαν 18, 2022 5:15 am από Admin

Το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης ανακοινώνει ότι από τη Δευτέρα ξεκινά η λειτουργία της νέας Αρχής Πιστοποίησης του Ελληνικού Δημοσίου (ΑΠΕΔ). Η νέα ΑΠΕΔ υπάγεται στη Γενική Γραμματεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Οι Microsoft Partners στην καρδιά της στρατηγικής ανάπτυξης στην Ελλάδα

Πεμ Οκτ 21, 2021 11:23 pm από Admin

Η παρουσίαση στρατηγικών προτεραιοτήτων και νέων προϊόντων, ανάλυση του αναδυόμενου επενδυτικού περιβάλλοντος, συζήτηση για τις νέες τεχνολογικές τάσεις στον απόηχο του ψηφιακού μετασχηματισμού που επιτάχυνε η …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Bitcoin: Η μανία της τουλίπας ή κάτι επαναστατικό;

Σαβ Ιαν 02, 2021 11:42 pm από Admin

Τον Φεβρουάριο του 1637, πριν από 383 χρόνια δηλαδή, έλαβε χώρα στην Ολλανδία η κρίση της τουλίπας (τουλιπομανία) με την κατάρρευση της τιμής της.

Είχε προηγηθεί η ξέφρενη ανοδική κίνηση των τιμών της τα προηγούμενα έτη, …


[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Ευρωπαϊκή επιτροπή επιλέγει Signal για την ασφαλή ανταλλαγή μηνυμάτων

Σαβ Φεβ 29, 2020 11:23 pm από Admin

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έστειλε οδηγία στο προσωπικό της να μεταβεί στην εφαρμογή κρυπτογραφημένων μηνυμάτων ανοιχτού κώδικα Signal, σε μια κίνηση που αποσκοπεί στην αύξηση της ασφάλειας των επικοινωνιών της.
Σύμφωνα με …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ FREEGR ΜΕ ΚΛΉΡΩΣΗ ΕΝΑ Iphone 6s Plus

Δευ Δεκ 31, 2018 10:06 am από Admin

ΣΕ ΙΣΧΥ είναι ο διαγωνισμός μας για την κλήρωση ενός Iphone 6s Plus σε ένα μοναδικό τυχερό, προσφορά της ετιαρίας Free tech N.Σμύρνη Αττικής, που τρέχει ήδη και στο δικτυακό μας ραδιόφωνο, απλά στέλνοντας ένα SMS ακούγοντας το Freeegr …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Χάκαραν δεκάδες ελληνικές ιστοσελίδες και υπουργικές

Παρ Οκτ 19, 2018 10:19 pm από 21century

Νέο χτύπημα κατάφεραν απόψε Τούρκοι χάκερς σε δεκάδες ελληνικές ιστοσελίδες. Ανάμεσά τους συμπεριλαμβάνονται και υπουργικές. Οι Τούρκοι συνεχίζουν τις κυβερνοεπιθέσεις στα πλαίσια ψυχολογικών επιχειρήσεων και με …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
ΟΙ Millennials που λατρεύουν την τεχνολογία

Σαβ Ιαν 20, 2018 12:51 am από Admin

Τα κρυπτογραφημένα νομίσματα θα είναι η επένδυση στην οποία θα στραφούν οι νεότερες γενιές, όσοι δηλαδή γεννήθηκαν γύρω στην αλλαγή της χιλιετίας, δηλαδή από τα μέσα της δεκαετίας του 1980 έως το 2000. Η γενιά αυτή, …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]

Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

    FREEGR TIPS: ΘΕΛΩ ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ Η.Υ- ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ

    avatar
    21century


    Αριθμός μηνυμάτων : 136
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/01/2016

    FREEGR TIPS: ΘΕΛΩ ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ Η.Υ- ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ Empty FREEGR TIPS: ΘΕΛΩ ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ Η.Υ- ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ

    Δημοσίευση  21century Τετ Ιαν 27, 2016 12:35 pm

    Σε μια εποχή όπου οι επιλογές στην αγορά ενός νέου Ηλεκτρονικού Υπολογιστή είναι αμέτρητες, εμείς θα προσπαθήσουμε να σας καθοδηγήσουμε στην σωστή επιλογή ώστε να αγοράσετε τον ιδανικό Υπολογιστή για τις ανάγκες σας.
    Σε αυτό τον οδηγό αγοράς ηλεκτρονικού υπολογιστή, θα αναλύσουμε τις κατηγορίες χρηστών, τα χαρακτηριστικά των υπολογιστών και θα δούμε τί ταιριάζει σε κάθε κατηγορία.

    Προσοχή! Οι τιμές που θα δείτε παρακάτω στον οδηγό ισχύουν σε Ελληνικά e-shops . Αν διαβάζετε αυτό το άρθρο μερικούς μήνες αργότερα, το πιθανότερο είναι πως θα βρείτε τα ίδια ή και καλύτερα χαρακτηριστικά σε χαμηλότερες τιμές.

    Ο οδηγός αγοράς απευθύνεται για αγορά Σταθερού ηλεκτρονικού υπολογιστή και μόνο της κεντρικής μονάδας.

    Ποιά θα είναι η χρήση του Υπολογιστή ;
    Είναι η σημαντικότερη ερώτηση που πρέπει να απαντήσουμε πριν προχωρήσουμε στην αγορά του υπολογιστή. Οι περισσότεροι αγοράζουμε ένα καινούριο υπολογιστή, ο οποίος στις περισσότερες περιπτώσεις δεν πρόκειται να αξιοποιηθεί ποτέ για τον απλό λόγο του ότι η ισχύς του θα περισσεύει για τις λειτουργίες που τον χρησιμοποιούμε.

    Υπάρχουν πολλές κατηγορίες χρήσης ενός ηλεκτρονικού υπολογιστή, τις οποίες θα δούμε παρακάτω.

    1Θέλω έναν υπολογιστή με τον οποίο θα μπορώ να σερφάρω και να παίζω παιχνίδια στο internet, να ακούω μουσική, να περνάω τις φωτογραφίες μου και να βλέπω ταινίες

    Είναι η πιο συνηθισμένη κατηγορία χρηστών. Οι χρήστες με αυτές τις απαιτήσεις μπορούν να καλυφθούν σχεδόν με οποιονδήποτε ηλεκτρονικό υπολογιστή. Επίσης είναι η κατηγορία με τις περισσότερες λάθος επιλογές στην αγορά τους, αφού για τι χρήση των παραπάνω απαιτείται ελάχιστη ισχύς.

    2Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, να δημιουργώ έγγραφα κειμένου, λογιστικά φύλλα και να εγκαταστήσω μια εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης
    Αυτή η κατηγορία χρηστών αναζητά κυρίως την αξιοπιστία και την ομαλή λειτουργία του υπολογιστή.

    3Θέλω έναν υπολογιστή για όλη την οικογένεια, παιχνίδια για τα παιδιά, να ακούμε μουσική,να βλέπουμε ταινίες και να σερφάρουμε στο internet

    Ο οικογενειακός υπολογιστής είναι μια κατηγορία στην οποία χρειάζεται ένας υπολογιστής που θα τα κάνει όλα από λίγο.

    4Θέλω έναν υπολογιστή, τον οποίο θα συνδέσω με την τηλεόραση μου, τα 5.1 ηχεία μου και θα βλέπω High Definition ταινίες αλλά θα παίζω και παιχνίδια
    Είναι η κατηγορία των Media Centers υπολογιστών. Απαιτείται ποιότητα στην εικόνα και στον ήχο με δυνατότητα να παίζουν κυρίως ομαδικά παιχνίδια. Επίσης σε αυτή την κατηγορία, σημαντικό ρόλο έχει και η σχεδίαση του υπολογιστή, αφού κατά πάσα πιθανότητα θα βρίσκεται στο σαλόνι.

    5Θέλω έναν υπολογιστή μόνο για να παίζω όλα τα καινούρια παιχνίδια

    Αυτή η κατηγορία είναι συνήθως η πιο απαιτητική από όλες. Χρειάζεται ισχυρός υπολογιστής χωρίς συμβιβασμούς.

    6Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου. Στη δουλειά μου χρησιμοποιώ κυρίως σχεδιαστικά προγράμματα

    Άλλη μια κατηγορία που αναζητάει έναν ισχυρό υπολογιστή με υψηλή αξιοπιστία και καλή ποιότητα στην εικόνα.

    7Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, με τον οποίο θα κάνω παρουσιάσεις στους πελάτες μου

    Είναι η κατηγορία των χρηστών που καταλήγουν σχεδόν πάντα σε laptop.

    FREEGR TIPS: ΘΕΛΩ ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ Η.Υ- ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ Laptop

    Laptop ή Desktop;
    Είναι ίσως το μεγαλύτερο δίλημμα των υποψήφιων αγοραστών. Τα laptops έχουν πλέον πολύ καλά χαρακτηριστικά και καλύπτουν τους περισσότερους χρήστες με το κόστος τους να είναι σε λογικά επίπεδα. Από την άλλη οι σταθεροί υπολογιστές έχουν πάντα ένα προβάδισμα στα χαρακτηριστικά και κυρίως στις αναβαθμίσεις.

    Πλεονεκτήματα Desktop
    Οι σταθεροί υπολογιστές προσφέρουν ταχύτερους επεξεργαστές, περισσότερη μνήμη και περισσότερο χώρο για επιπλέον εξοπλισμό.
    Πολύ πιο εύκολη η εγκατάσταση επιπρόσθετου εξοπλισμού ανά πάσα στιγμή. (π.χ δεύτερος σκληρός δίσκος, δεύτερο DVD-RW κτλ)
    Δυνατότητα επιλογής μεγέθους οθόνης. Στον σταθερό υπολογιστή μπορούμε να επιλέξουμε από μια μεγάλη γκάμα οθονών.
    Μειονεκτήματα
    Οι σταθεροί υπολογιστές καταλαμβάνουν πολύ χώρο στο γραφείο μας.
    Ακόμα και η βασική σύνθεση ενός σταθερού υπολογιστεί απαιτεί εξωτερικές περιφερειακές συσκευές, όπως πληκτρολόγιο, ποντίκι, ηχεία κτλ. Όλα αυτά πολλαπλασιάζουν τα καλώδια.
    Ένας σταθερός υπολογιστής είναι δύσκολος στη μεταφορά, ακόμα και από ένα δωμάτιο σε άλλο.
    Πλεονεκτήματα Laptop
    Η φορητότητα είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των laptop. Παρ'όλο που δεν είναι τόσο ισχυρά όσο οι σταθεροί υπολογιστές, ένα "καλό" laptop μπορεί να καλύψει την πλειοψηφία των χρηστών.
    Εξοικονόμηση χώρου. Ένα laptop χρειάζεται μόνο ένα καλώδιο τροφοδοσίας.
    Η μπαταρία των laptop μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετικά χρήσιμη σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα, αφού θα παραμείνει ανοιχτό.
    Μειονεκτήματα
    Τα laptops δεν αναβαθμίζονται εύκολα και μόνο σε συγκεκριμένες συσκευές.
    Η επιδιώρθωσή τους είναι δύσκολη διαδικασία, και τις περισσότερες φορές πρέπει να αποσταλεί στον κατασκευαστή για την αποκατάσταση της βλάβης.
    Μπορούν να κλαπούν εύκολα.
    Τέλος, εάν είμαστε λίγο απρόσεκτοι και μας πέσει, τότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα.
    Το συμπέρασμα είναι πως πραγματική σημασία έχει ακριβώς η χρήση που θα κάνουμε στον υπολογιστή. Εάν ταξιδεύουμε συχνά ή η δουλειά μας απαιτεί να μεταφέρουμε τον υπολογιστή συχνά τότε σχεδόν αναγκαστικά επιλέγουμε laptop. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση απλά επιλέγουμε σταθερό υπολογιστή από τον οποίο θα εξοικονομίσουμε χρήματα και κατά μέσο όρο διαρκεί περισσότερο καιρό χωρίς να χρειαστεί να τον αναβαθμίσουμε.


    Επιλογή Επεξεργαστή


    Ο επεξεργαστής είναι το πιο βασικό κομμάτι ενός υπολογιστή. Είναι αυτός που κάνει όλους τους υπολογισμούς, τις πράξεις και τη γενικότερη επεξεργασία των δεδομένων. Η ισχύς ενός επεξεργαστή μετριέται σε GHz (1GHz = 1000MHz) και είναι αυτή που καθορίζει σε μεγάλο βαθμό την ταχύτητα του υπολογιστή. Τα τελευταία χρόνια η ποικιλία των επεξεργαστών είναι τεράστια με τις διαφορές τους πλέον να κρίνονται στο πλήθος των πυρήνων και όχι στη συχνότητα λειτουργίας τους. Εδώ θα αναφέρουμε τα βασικά χαρακτηριστικά των επεξεργαστών.

    Πυρήνες (Cores) Οι σύγχρονοι επεξεργαστές αποτελούνται από δύο ή περισσότερους επεξεργαστές ενσωματωμένους σε ένα τσιπάκι. Το πλεονέκτημα ενός τέτοιου επεξεργαστή είναι ότι ο κάθε πυρήνας μπορεί να αναλάβει από μια διεργασία, και έτσι η διακπαιρέωση διεργασιών που εκτελούνται ταυτόχρονα επιτυγχάνεται πολύ γρήγορα. Επίσης εξυπηρετούν στην αύξηση της μνήμης cache του επεξεργαστή.
    Χρονισμός Είναι η ταχύτητα του υπολογιστή και μετριέται σε GHz. Όσο μεγαλύτερη η συχνότητα τόσο πιο γρήγορα εκτελούνται οι διεργασίες.
    L2 Cache Είναι η προσωρινή μνήμη ενός επεξεργαστή. Μετριέται σε MB (MegaBytes) Εκεί αποθηκεύονται τα δεδομένα που χρησιμοποιούνται συχνότερα από τον επεξεργαστή ούτως ώστε να αποφύγει τη συχνή ανταλλαγή δεδομένων με τη μνήμη RAM. Και εδώ όσο μεγαλύτερη η μνήμη Cache τόσο καλύτερες επιδόσεις θα έχουμε.


    Ας δούμε σε κάθε κατηγορία χρηστών πoιος επεξεργαστής ταιριάζει.

    Σημείωση: Στον παρακάτω πίνακα θα δείτε το εξής παράδοξο, μοντέλα της ίδιας εταιρείας (π.χ. της Intel) το οικονομικότερο να έχει μεγαλύτερο χρονισμό από το ακριβότερο. Αυτό συμβαίνει γιατί ο ακριβότερος επεξεργαστής έχει ενδεχομένως περισσότερους πυρήνες ή άλλες τεχνολογίες που τον κάνουν να υπερέχει, και ας έχει χαμηλότερη ονομαστική συχνότητα λειτουργίας.



    Κατηγορία Επεξεργαστής Κόστος
    1. Θέλω έναν υπολογιστή με τον οποίο θα μπορώ να σερφάρω και να παίζω παιχνίδια στο internet, να ακούω μουσική, να περνάω τις φωτογραφίες μου και να βλέπω ταινίες Η επιλογή επεξεργαστή σε αυτή την κατηγορία είναι εύκολη. Επιλέγοντας AMD - που έχουν καλύτερη απόδοση για την τιμή τους, ξεκινάμε από 3 πυρήνες, 3,3 GHz και μνήμη Cache 1,5 ΜΒ μέχρι 4 πυρήνες, 3,2 GHz και 4 ΜΒ Cache. Για Intel, περιοριζόμαστε στους δύο πυρήνες, 2.66-2.9 GHz και 3MB cache 65.00 € - 105.00 €
    2. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, να δημιουργώ έγγραφα κειμένου, λογιστικά φύλλα και να εγκαταστήσω μια εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης
    Σε αυτή την κατηγορία ισχύει ότι ισχύει ακριβώς και στην πρώτη κατηγορία. 62.00 € - 105.00 €
    3. Θέλω έναν υπολογιστή για όλη την οικογένεια, παιχνίδια για τα παιδιά, να ακούμε μουσική,να βλέπουμε ταινίες και να σερφάρουμε στο internet Σε αυτή την κατηγορία μπορούμε να έχουμε ήδη από τις χαμηλές τιμές 6πύρηνο AMD στα 3.3GHz με 14MB μνήμη cache. Στο άνω άκρο έχουμε 8πύρηνο MD, 3.6GHz, 16MB cache. Αντίστοιχα οι Intel είναι 2-4 πυρήνες, 3.3-3.2 GHz και από 3 έως 6 MB Cache. 105.00 € - 179.00 €
    4. Θέλω έναν υπολογιστή, τον οποίο θα συνδέσω με την τηλεόραση μου, τα 5.1 ηχεία μου και θα βλέπω High Definition ταινίες αλλά θα παίζω και παιχνίδια Καθώς ανεβαίνουν οι απαιτήσεις, στην AMD είναι μονόδρομος οι 8 πυρήνες, 4GHz και 16ΜΒ Cache. Σε αυτή την κατηγορία τιμής όλες οι προτάσεις της Intel είναι 4πύρηνοι 2.8-3.4GHz και 6MB Cache 179.00 € - 229.00 €
    5. Θέλω έναν υπολογιστή μόνο για να παίζω όλα τα καινούρια παιχνίδια Χωρίς τα χαρακτηριστικά να αλλάζουν σημαντικά, οι προηγμένες τεχνολογίες στους Opteron της AMD και τους i7 της Intel δίνουν τις επιδόσες που χρειάζεται το απαιτητικό gaming. Σε αυτές τις τιμές βρίσκουμε και τους "serverάδικους" Xeon της Intel. 260.00 € - 527.00 €
    6. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου. Στη δουλειά μου χρησιμοποιώ κυρίως σχεδιαστικά προγράμματα Ο i5 της Intel επικρατεί σε αυτή την κατηγορία, αν και στο άνω άκρο των τιμών βρίσκουμε και έναν AMD από την ανώτερη σειρά Opteron της εταιρείας. 182.00 € - 260.00 €
    7. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, με τον οποίο θα κάνω παρουσιάσεις στους πελάτες μου Στην περίπτωση αυτή όπου ο χρήστης θα επιλέξει laptop, στη χαμηλή κατηγορία τιμών "παίζουν" οι Intel Celeron και AMD E-Series, που είναι υπέρ αρκετοί για χρήση σε παρουσιάσεις. -




    Επιλογή μνήμης RAM


    Άλλο ένα κύριο χαρακτηριστικό στην αγορά ενός υπολογιστή είναι το μέγεθος της μνήμης RAM. H μνήμη RAM παίζει σημαντικό ρόλο στην απόδοση του υπολογιστή. Τρία είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της RAM τα οποία αναλύονται στον παρακάτω πίνακα.

    Χωρητικότητα - Μέγεθος Είναι το βασικότερο χαρακτηριστικό μιας μνήμης RAM. Απεικονίζει πόσα δεδομένα μπορεί να έχει προσωρινά αποθηκευμένα, και τα οποία είναι αυτά που στέλνει στον επεξεργαστή για επεξεργασία. Η μη αρκετή RAM σε έναν υπολογιστή επιβαρύνει τις επιδόσεις του, διότι αυτά τα δεδομένα θα πρέπει να εναλλάσονται από τη μνήμη RAM στον σκληρό δίσκο. Η μονάδα μέτρησης είναι GB (GigaBytes).
    Ταχύτητα Διαύλου
    Η ταχύτητα διαύλου της μνήμης RAM είναι επίσης πολύ σημαντική. Είναι η μέγιστη ταχύτητα που η μνήμη μπορεί να αποσττείλει δεδομένα στον επεξεργαστή. Η μονάδα μέτρησης είναι τα MHz.

    Η ταχύτητα διαύλου θέλει ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή της αφού, η ιδανική περίπτωση θα είναι να έχουμε την ίδια συχνότητα με την FSB του επεξεργαστή. Αλλιώς, εάν η RAM έχει μικρότερη συχνότητα από το FSB τότε υποβαθμίζουμε την απόδοση του επεξεργαστή.Η συχνότητα με την οποία ένας επεξεργαστής (CPU) λειτουργεί προσδιορίζεται με την εφαρμογή ενός πολλαπλασιαστή ρολόι στο front-side bus (FSB) ταχύτητα, σε ορισμένες περιπτώσεις. Για παράδειγμα, ένα επεξεργαστή που τρέχει στα 3200 MHz μπορεί να χρησιμοποιεί ένα 400 MHz FSB.

    Τύπος Μνήμης
    O τύπος της μνήμης RAM χωρίζεται στης DDR, DDR2 και DDR3. Η κύρια διαφορά τους είναι η χωρητικότητα και η ταχύτητα διαύλου.



    Υπάρχει ένα ακόμη χαρακτηριστικό στις μνήμες RAM, στο οποίο λίγες κατηγορίες χρηστών δίνουν ιδιαίτερη σημασία. Είναι τα timings της μνήμης RAM.

    Στις μνήμες υπάρχει άλλο ένα παράδοξο. Μνήμες παλαιότερης τεχνολογίας DDR2 και με χειρότερες επιδόσεις, να είναι ακριβότερες από νεότερες και ταχύτερες DDR3, στην ίδια χωρητικότητα. Ουσιαστικά, κατασκευαστές και έμποροι εκμεταλλεύονται τους χρήστες που έχουν παλαιότερη motherboard η οποία δεν υποστηρίζει DDR3, και ανεβάζουν τις τιμές... Εφ' όσον λοιπόν όλες οι νέες motherboard υποστηρίζουν DDR3, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βλέπουμε παλαιότερες τεχνολογίες

    Ας δούμε για κάθε κατηγορία τι μνήμη ταιριάζει.

    Κατηγορία

    Μνήμη RAM

    Κόστος

    1. Θέλω έναν υπολογιστή με τον οποίο θα μπορώ να σερφάρω και να παίζω παιχνίδια στο internet, να ακούω μουσική, να περνάω τις φωτογραφίες μου και να βλέπω ταινίες

    Σε αυτή την κατηγορία τα 4GB DDR3 είναι μια καλή επιλογή, και τα βρίσκουμε σε ταχύτητες από 1333 έως και 1600 MHz.

    16.90 € - 20.00 €

    2. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, να δημιουργώ έγγραφα κειμένου, λογιστικά φύλλα και να εγκαταστήσω μια εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης

    Σε αυτή την κατηγορία ισχύει ότι ισχύει ακριβώς και στην πρώτη κατηγορία

    16.90 € - 20.00 €

    3. Θέλω έναν υπολογιστή για όλη την οικογένεια, παιχνίδια για τα παιδιά, να ακούμε μουσική,να βλέπουμε ταινίες και να σερφάρουμε στο internet

    Ενώ και εδώ επαρκούν τα 4GB, με πολύ λίγα χρήματα παραπάνω μπορούμε να ανεβούμε στα 8GB, με αντίστοιχες ταχύτητες 1333-1600 MHz, πάντα σε DDR3

    16.90 € - 35.00 €

    4. Θέλω έναν υπολογιστή, τον οποίο θα συνδέσω με την τηλεόραση μου, τα 5.1 ηχεία μου και θα βλέπω High Definition ταινίες αλλά θα παίζω και παιχνίδια

    Ta 8 GB είναι μονόδρομος εδώ, με ταχύτητες από 1333 μέχρι και 1866 MHz

    35.00 € - 40.00 €

    5. Θέλω έναν υπολογιστή μόνο για να παίζω όλα τα καινούρια παιχνίδια

    Και τα 8GB θα αποδώσουν ικανοποιητικά εδώ, αλλά μπορούμε να ανέβουμε και στα 12GB, αρκεί η ταχύτητα να είναι πάνω από 1600MHz

    40.00 - 75.00 €

    6. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου. Στη δουλειά μου χρησιμοποιώ κυρίως σχεδιαστικά προγράμματα

    Ο σχεδιασμός απαιτητικών γραφικών χρειάζεται αρκετή μνήμη RAM. Με τα 32GB να ξεκινούν από 122 ευρώ, δεν υπάρχει λόγος να επιλέξετε τίποτα λιγότερο

    122 € - 170.00 €

    7. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, με τον οποίο θα κάνω παρουσιάσεις στους πελάτες μου

    Στην περίπτωση του laptop, μια μνήμη με χωρητικότητα 4GB DDR3 είναι υπερ αρκετή

    -



    Επιλογή κάρτας γραφικών

    Η κάρτα γραφικών είναι το κομμάτι του υπολογιστή που είναι υπεύθυνο για την απόδοση των γραφικών και την ταχύτητα αυτών. Αποτελεί στην ουσία ένα υποσύστημα του υπολογιστή με δική του μνήμη και δικό του επεξεργαστή. Είναι τόσα πολλά τα χαρακτηριστικά της, που θα χρειαστούμε ακόμη ένα άρθρο για την ανάλυσή τους. Γι'αυτό για κάθε θα ξεκινήσουμε με την αντιστοίχιση στς κατηγορίες μας.
    Πάντως, όπως και στους επεξεργαστές, οι αριθμοί έχουν συχνά μικρότερη σημασία από τις διαφορετικές τεχνολογίες GPU, ακόμα και ανάμεσα σε μοντέλα της ίδιας εταιρείας.

    Κατηγορία Κάρτα γραφικών Κόστος
    1. Θέλω έναν υπολογιστή με τον οποίο θα μπορώ να σερφάρω και να παίζω παιχνίδια στο internet, να ακούω μουσική, να περνάω τις φωτογραφίες μου και να βλέπω ταινίες Είναι η κατηγορία των χρηστών, οι οποίοι δεν χρειάζονται μια ισχυρή κάρτα γραφικών. Στις περισσότερες περιπτώσεις, μια κάρτα γραφικών ενσωματωμένη στην μητρική πλακέτα τους καλύπτει. 0.00 € - 30.00 €
    2. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, να δημιουργώ έγγραφα κειμένου, λογιστικά φύλλα και να εγκαταστήσω μια εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης Σε αυτή την κατηγορία ισχύει ότι ισχύει ακριβώς και στην πρώτη κατηγορία 0.00 € - 30.00 €
    3. Θέλω έναν υπολογιστή για όλη την οικογένεια, παιχνίδια για τα παιδιά, να ακούμε μουσική,να βλέπουμε ταινίες και να σερφάρουμε στο internet Σε αυτή την περίπτωση ταιριάζει μια κάρτα γραφικών με χωρητικότητα μνήμης 2GB, τύπος GDDR3 και chipset AMD Radeon HD 6570 ή Nvidia GT 630 50.00 € - 70.00 €
    4. Θέλω έναν υπολογιστή, τον οποίο θα συνδέσω με την τηλεόραση μου, τα 5.1 ηχεία μου και θα βλέπω High Definition ταινίες αλλά θα παίζω και παιχνίδια Αυτή η κατηγορία πέρα από τα χαρακτηριστικά της κάρτας γραφικών, πρέπει να προσέξει και τις εξόδους της κάρτας γραφικών γιατί πιθανότατα θα συνδεθεί με τηλεόραση ή projector. Άρα πρέπει να έχει τουλάχιστον δύο εξόδους και μία έξοδο για High Definition (HDMI). Από χαρακτηριστικά : χωρητικότητα 2GB, τύπος GDDR5 και chipset AMD Radeon HD 7850 ή Nvidia GTX 660 150.00 € - 260.00 €
    5. Θέλω έναν υπολογιστή μόνο για να παίζω όλα τα καινούρια παιχνίδια Αναλόγως του budget σας, των παιχνιδιών που παίζετε και των αναλύσεων που θέλετε να τρέχετε, εδώ πιθανώς να θελήσετε να αγοράσετε διπλές κάρτες γραφικών για να κάνετε AMD Crossfire ή Nvidia SLI (που οι δύο κάρτες γραφικών λειτουργούν ταυτόχρονα, για αυξημένες επιδόσεις). Αν επιλέξετε μία μόνο κάρτα γραφικών, καλή επιλογή είναι μια AMD Radeon HD 7970 ή μια Nvidia GTX 670, με 3GB και 2GB GDDR5 αντίστοιχα. 240.00 - 450.00 €
    6. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου. Στη δουλειά μου χρησιμοποιώ κυρίως σχεδιαστικά προγράμματα Στην περίπτωση των σχεδιαστικών προγραμμάτων η κάρτα γραφικών είναι τόσο σημαντική όσο της παραπάνω κατηγορίας. 240.00 € - 450.00 €
    7. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, με τον οποίο θα κάνω παρουσιάσεις στους πελάτες μου Στην αυτή την περίπτωση η ισχυρή κάρτα γραφικών δεν θα οφελήσει. Έτσι μια κάρτα γραφικών με χωρητικότητα 256 - 512 ΜΒ είναι υπέρ αρκετή. -


    Επιλογή Motherboard (Μητρικής Πλακέτας)


    H motherboard είναι η πλακέτα που θα φιλοξενήσει όλες τις συσκευές που θα επιλέξουμε. Υπάρχει επίσης πληθώρα επιλογών με τα χαρακτηριστικά τους να αφορούν κυρίως τις συσκευές που επιλέξαμε. Παρακάτω θα δούμε η κάθε κατηγορία τί πρέπει να προσέξει στη επιλογή motherboard.
    Κατά την επιλογή μητρικής πλακέτας πρέπει να προσέξουμε τα εξής:

    Να υποστηρίζει τον επεξεργαστή που επιλέξαμε. Αυτό το αναγνωρίζουμε από το socket του επεξεργαστή και από το αντίστοιχο της motherboard
    Να υποστηρίζει τις μνήμες RAM που επιλέξαμε ως προς τον τύπο (DDR3) και ώς προς την ταχύτητα διαύλου.
    Κατηγορία Motherboard Κόστος
    1. Θέλω έναν υπολογιστή με τον οποίο θα μπορώ να σερφάρω και να παίζω παιχνίδια στο internet, να ακούω μουσική, να περνάω τις φωτογραφίες μου και να βλέπω ταινίες Πρέπει να επιλεχθεί μια σχετικά απλή μητρική πλακέτα και σε περίπτωση που δεν επιλέχθηκε κάρτα γραφικών, τότε μια με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. 43.00 € - 70.00 €
    2. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, να δημιουργώ έγγραφα κειμένου, λογιστικά φύλλα και να εγκαταστήσω μια εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης Σε αυτή την κατηγορία ισχύει ότι ισχύει ακριβώς και στην πρώτη κατηγορία. 43.00 € - 70.00 €
    3. Θέλω έναν υπολογιστή για όλη την οικογένεια, παιχνίδια για τα παιδιά, να ακούμε μουσική,να βλέπουμε ταινίες και να σερφάρουμε στο internet Εδώ ίσως χρειαστεί μια μητρική στην οποία να έχουμε τη δυνατότητα να προσθέσουμε περισσότερη μνήμη RAM. Αυτό λοιπόν που πρέπει να προσέξουμε είναι να έχει τρεις ή περισσότερες θύρες για μνήμες RAM. 50.00 € - 80.00 €
    4. Θέλω έναν υπολογιστή, τον οποίο θα συνδέσω με την τηλεόραση μου, τα 5.1 ηχεία μου και θα βλέπω High Definition ταινίες αλλά θα παίζω και παιχνίδια Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επιλέξουμε μητρική με καλό ήχο 5.1 ή 7.1 και να έχει έξοδο για οπτική ίνα με την οποία θα συνδέσουμε το ηχοσύστημα. Επίσης πρέπει να προσέξουμε το πλήθος των θυρών για συνδέσεις με σκληρούς δίσκους, αφού μάλλον θα χρειαστούν πολλοί για να αποθηκεύουμε High Definition ταινίες και μουσική. 100.00 € - 170.00 €
    5. Θέλω έναν υπολογιστή μόνο για να παίζω όλα τα καινούρια παιχνίδια Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστούμε μια μητρική με καλό ήχο και δυνατότητα να προσθέσουμε δύο ή περισσότερες κάρτες γραφικών σε SLI ή Crossfire. Επίσης με αρκετές θύρες για μνήμη RAM σε περίπτωση που θέλουμε να την αναβαθμίσουμε. 170 - 290 €
    6. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου. Στη δουλειά μου χρησιμοποιώ κυρίως σχεδιαστικά προγράμματα Στην περίπτωση των σχεδιαστικών προγραμμάτων η μητρική πλακέτα κυμαίνεται στα επίπεδα της παραπάνω κατηγορίας.
    170 - 290 €

    7. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, με τον οποίο θα κάνω παρουσιάσεις στους πελάτες μου Στα laptop σχεδόν ποτέ δεν γνωρίζουμε τα χαρακτηριστικά της μητρικής -


    Επιλογή σκληρού δίσκου



    Ο σκληρός δίσκος είναι η μονάδα όπου αποθηκεύονται όλα τα δεδομένα μας και εκτελούνται όλα τα προγράμματά μας. Τα κύρια χαρακτηριστικά ενός σκληρού δίσκου είναι τα εξής:

    Χωρητικότητα - Μέγεθος Είναι το βασικότερο στοιχείο ενός σκληρού δίσκου. Όσο μεγαλύτερη η χωρητικότητά του, τόσο περισσότερα δεδομένα χωράει. Η μονάδα μέτρησης της χωρητικότητας είναι τα GB (GigaBytes) ή TB (TerraBytes, 1 TB = 1024 GB)
    Ταχύτητα Περιστροφής
    Δείχνει την ταχύτητα με την οποία ο σκληρός δίσκος μπορεί να διαβάζει δεδομένα. Η μονάδα μέτρησης είναι σε RPM (Στροφές ανά Λεπτό)

    Τύπος Σύνδεσης
    O τύπος σύνδεσης είναι ο τρόπος ο οποίος συνδέεται ο σκληρός δίσκος με τη μητρική πλακέτα. Υπάρχουν οι εξής συνδέσεις (SATA, SATA 2, SATA 3 και SATA 6). Η διαορές στη συνδεσμολογία είναι η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων με τη συνδεσμολογία SATA 6 να είναι η πιο γρήγορη.

    Μνήμη Buffer
    Είναι η προσωρινή μνήμη ενός σκληρού δίσκου. Σε αυτή τη μνήμη αποθηκεύονται δεδομένα που χρησιμοποιούνται συχνά , έτσι ώστε ο σκληρός να μην ψάχνει διαρκώς για αυτά τα αρχεία και να ρίχνει την απόδοση του υπολογιστή. Η μονάδα μέτρησης είναι τα MB (MegaBytes)

    Τύπος σκληρού δίσκου
    Υπάρχουν δύο κατηγορίες σκληρών δίσκων. Είναι οι σκληροί δίσκοι HDD (Hard Disk Drive) και οι SSD (Solid State Drive). Οι HDD είναι οι πιο συνηθισμένοι σκληροί δίσκοι οι οποίοι έχουν φτάσει στο όριο τους όσον αφορά την ταχύτητα τουλάχιστον. Από την άλλη οι SSD προσφέρουν χαμηλότερη χωρητικότητα σε υψηλότερη τιμή, αλλά είναι πολύ πιο γρήγοροι από τους HDD, πιο αξιόπιστοι και αθόρυβοι.

    Έχετε υπ' όψιν πως και στους δίσκους εμφανίζεται το παράδοξο οι χαμηλότερες χωρητικοτητες να κοστίζουν περισσότερο. Μην σκεφτείτε λοιπόν "τι να τα κάνω 500 GB", σας συμφέρει καλύτερα από το να δώσετε περισσότερα χρήματα για λιγότερα.

    Ας δούμε σε κάθε κατηγορία μας τι σκληρός δίσκος ταιριάζει.

    Κατηγορία Σκληρός Δίσκος Κόστος
    1. Θέλω έναν υπολογιστή με τον οποίο θα μπορώ να σερφάρω και να παίζω παιχνίδια στο internet, να ακούω μουσική, να περνάω τις φωτογραφίες μου και να βλέπω ταινίες Ένας σκληρός δίσκος HDD χωρητικότητας 320-500 GB, 7200 RPM, SATA3 και 8-16 MB buffer. 45.00 € - 55.00 €
    2. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, να δημιουργώ έγγραφα κειμένου, λογιστικά φύλλα και να εγκαταστήσω μια εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης Σε αυτή την κατηγορία ισχύει ότι ισχύει ακριβώς και στην πρώτη κατηγορία
    45.00 € - 55.00 €

    3. Θέλω έναν υπολογιστή για όλη την οικογένεια, παιχνίδια για τα παιδιά, να ακούμε μουσική,να βλέπουμε ταινίες και να σερφάρουμε στο internet Εδώ ανεβαίνουμε σε χωρητικότητες, από 640 GB έως 1TB, 32-64MB Cache και SATA 6 60.00 € - 70.00 €
    4. Θέλω έναν υπολογιστή, τον οποίο θα συνδέσω με την τηλεόραση μου, τα 5.1 ηχεία μου και θα βλέπω High Definition ταινίες αλλά θα παίζω και παιχνίδια Το High Definition έχει μεγάλες απαιτήσεις σε χώρο (μία ταινία μπορεί να είναι ακόμα και πάνω από 10GB αν θέλουμε να την αποθηκεύσουμε) Ως εκ τούτου, η ελάχιστη χωρητικότητα είναι 1-2 TB, SATA 6, και buffer 16 - 32ΜΒ 70.00 € - 100.00 €
    5. Θέλω έναν υπολογιστή μόνο για να παίζω όλα τα καινούρια παιχνίδια Στην απαιτητική κατηγορία θα επιλέξουμε ένα σκληρό δίσκο SSD για την εγκατάσταση του λειτουργικού συτήματο και των παιχνιδιών με χωρητικότητα 180 ή 240 GB και ένα HDD με χωρητικότητα 1 - 2 ΤΒ 190 € - 260 €
    6. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου. Στη δουλειά μου χρησιμοποιώ κυρίως σχεδιαστικά προγράμματα Θα κρατήσουμε τους ίδιους δίσκους με το Gaming σύστημα, καθώς και η ταχύτητα φόρτωσης μεγάλων αρχείων παίζει ρόλο, αλλά και η χωρητικότητα
    190 € - 260 €

    7. Θέλω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου, με τον οποίο θα κάνω παρουσιάσεις στους πελάτες μου Στα laptop ένας σκληρός δίσκος από 320 GB και πάνω είναι πολύ καλός. -


    Επιλογή DVD / Blue Ray
    bray

    H επιλογή ενός οδηγού για τα οπτικά μέσα είναι εύκολη διαδικασία για όλους τους χρήστες. Υπάρχουν δύο διαφορετικοί τύποι και είναι στην επιλογή του κάθε χρήστη ποια και πόσα θα επιλέξει. Ας δούμε τους τύπους.



    DVD Διαβάζει και γράφει δίσκους DVD. Κάθε δίσκος DVD έχει χωρητικότητα 4.7 GB. Επίσης μπορεί να αναπαράγει και να εγγράψει CDs. To κόστος τους δεν ξεπερνάει τα 30.00 €
    Blue Ray
    Διαβάζει δίσκους Blue Ray . Κάθε δίσκος Blue Ray έχει χωρητικότητα έως 27.0 GB. Επίσης μπορεί να αναπαράγει και να εγγράψει DVDs και CDs. To κόστος τους δεν ξεπερνάει τα 120.00 €



    Επιλογή τροφοδοτικού
    psu

    Το τροφοδοτικό είναι αυτό που θα δώσει ενέργεια σε όλες τις εγκατεστημένες συσκευές στον υπολογιστή μας. Η ισχύς του μετριέται σε WATTs. Όλες οι κατηγορίες πρέπει να προσέξουν την επιλογή του τροφοδοτικού ώστε να μπορεί να καλύψει σε ενέργεια τις συσκευές τους. Το κόστος τους κυμαίνεται από 45.00 € - 120.00 €. Για όλες τις κατηγορίες μας, ένα τροφοδοτικό μέχρι 800 WATTS είναι αρκετό. Εκτός και αν μιλάμε για ένα gaming σύστημα με 4 κάρτες γραφικών , όπου μπορεί να χρειαστεί και 1200 WATT.


    Επιλογή κουτιού
    case

    Το κουτί θα φιλοξενήσει όλα τα υποσυστήματα του υπολογιστή μας. Η επιλογή κουτιού εξαρτάται από τον κάθε χρήστη καθώς υπάρχει πληθώρα σχεδίων. Λίγη προσοχή χρειάζεται μόνο, στο να είναι λίγο ευρύχωρο για να ψύχονται κατάλληλα οι συσκευές μας. Το κόστος του κυμαίνεται από 40.00 € - 120.00 €

    Πρέπει λοιπόν να είμαστε σίγουροι για το πως θα χρησιμοποιήσουμε τον υπολογιστή μας, έτσι ώστε να κάνουμε την πιο σοφή επιλογή.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 28, 2024 4:42 am